Czołem mirki! Pamiętacie…

Czołem mirki! Pamiętacie historię sprzed tygodnia o matematykach, których artykuł o różnicach płci od 1,5 roku wywołuje burzę o różnym natężeniu? No więc postanowiłem napisać na ten temat dłuższy artykuł, który wczoraj ukazał się w „Tygodniku Powszechnym”.

https://www.tygodnikpowszechny.pl/pomowmy-o-czyms-innym-155164

Aha, żeby od razu była jasność. Tekst jest za „prawie-paywallem”, co oznacza, że pełna treść jest dostępna za darmo po utworzeniu konta na serwisie Tygodnika Powszechnego (30 sekund).

Tym z Was, którzy alergicznie reagują na tego typu ograniczenia – i w ogóle wszystkim zabieganym biznesmenom, co to nie mają czasu na pełne wersje artykułów( ͡° ͜ʖ ͡°) – mogę co najwyżej zaoferować TL;DR

1. Theodore Hill i Sergiej Tabacznikow, matematycy, napisali artykuł, w którym tworzą model matematyczny mogący wyjaśnić, dlaczego występuje większa różnorodność mężczyzn i kobiet.
2. Sama ta różnica jest wciąż hipotetyczna! To tzw. hipoteza różnorodności (variability hypothesis).
3. W artykule podaję przykładowe przejawy tej różnicy. W praktyce polega to na tym, że nawet, jeśli średnia jakiejś wartości jest taka sama dla mężczyzn i dla kobiet, to u mężczyzn jest (powtarzam, hipotetycznie) większy rozstrzał cech (np. mierzony odchyleniem standardowym). Cytuję artykuł, w którym mierzono to na dużych grupach, na przykładzie wzrostu, tempa biegu, parametrów morfologii krwi (!) etc.
4. Największa kontrowersja jest o inteligencję, ponieważ z hipotezy różnorodności wynikałoby, że jest więcej mężczyzn o skrajnie wysokiej (i niskiej…) inteligencji.
4,76. Już niedługo. #pdk
5. Autorzy opisują model, w którym większa różnorodność wynika z większej selektywności samic (samice wybierają np. tylko samców z górnych 25% populacji – pozdrowienia dla #przegryw i #rozwojosobistyznormikami).

6. No i teraz sama historia, w dużym skrócie (sory, ale w tekście mi to zajęło 4 strony). Najpierw artykuł został oficjalnie przyjęty, potem odrzucony (redaktor naczelna napisała wprost, że nie zdecydowały względy merytoryczne, tylko polityczne); Tabacznikow dostał ostrzeżenie na radzie wydziału, żeby się wycofać z artykułu, bo „takie artykuły źle wpływają na karierę” – zrobił to; organizacja finansująca badania Hilla kazała mu usunąć nazwę tej organizacji z artykułu – zrobił to; drugie czasopismo zgodziło się na publikację, ale w ostatniej chwili wymazało artykuł, usunęło wzmianki o nim z internetu, a na tych samych stronach czasopisma znalazł się zupełnie inny artykuł – dosłownie w ciągu 3 dni od publikacji. Redaktor naczelny tego czasopisma napisał Hillowi w mailu, że dostał różnego rodzaju pogróżki.

Aha, jeżeli macie ochotę pchnąć ten tekst na główną (cóż, umówmy się, temat jest jakby stworzony dla Wypoku;) ), to śmiało:
https://www.wykop.pl/link/4539873/nauka-o-roznicach-plci-pomowmy-o-czyms-innym/

#nauka #gruparatowaniapoziomu #liganauki #medycyna #zainteresowania #conowegownejczer
A tak naprawdę to pewnie też #bekazlewactwa i parę innych gorących tagów. 🙂 Polityki nie śmiałem dodawać.