Czy istnieje „prawo…

Czy istnieje „prawo naturalne” wg którego homoseksualizm jest „nienaturalny”?

Prof. Yuval Noah Harari, autor głośnych książek popularnonaukowych („Sapiens”, „Homo Deus”, „21 lekcji na XXI wiek”) tłumaczy, jedno z największych i najbardziej denerwujących nieporozumień w dyskusjach na ten temat. „Prawo naturalne”, o którym mówią katolicy, jeśli dobrze podłubać, nie ma żadnego związku z biologią, a jest postulowanym zamysłem Boga dla ludzi, które – w przeciwieństwie do objawienia – każdy, nawet niewierzący, może odkryć i które obowiązuje wszystkich.

Problem w tym, że niewierzący nie wierzą w Prawodawcę, a wierzący nie zawsze odkrywają w sumieniu zakaz homoseksualizmu. A tak w zasadzie – to w ogóle ciężko spotkać kogoś, kto dochodziłby do podobnych wniosków wychodząc ze świeckich pozycji.

Bo homoseksualizm nie jest niczym typowo ludzkim (zwierzęta też są homoseksualne w zbliżonym odsetku), jest typowym „victimless crime” i niewykluczone, że pomaga w przetrwaniu grupy/plemienia.

Dlatego też świeckie społeczeństwo nie ma powodu, by homoseksualizm w jakikolwiek sposób dyskryminować albo homoseksualistom utrudniać życie. Główne teorie etyczne, tj. deontologia, konsekwencjalizm (utylitaryzm) i teoria cnót nie prowadzą do potępienia homoseksualizmu.

PS: Dla zainteresowanych prawem naturalnym w wydaniu katolickim polecam wykład, który oglądałem lata temu, tzn „Natural Law and Human Nature” ks. dr Josepha Koterskiego, S.J. na „Great Courses”.

https://www.thegreatcourses.co.uk/courses/natural-law-and-human-nature.html

pokaż spoiler Great Courses nazywało się kiedyś „TTC”, to powinno pomóc na jakiejś Zatoce.

Znalezisko: https://www.wykop.pl/link/4744233/czy-istnieje-prawo-naturalne-wg-ktorego-homoseksualizm-jest-nienaturalny/

#nauka #neuropa #homoseksualizm #gruparatowaniapoziomu #lgbt #ateizm #filozofia #bekazprawakow #mirkoreklama