Dlaczego choroba…

Dlaczego choroba Heinego-Medina (polio) nie została jeszcze wytępiona?

Odpowiedź jest prosta – ignorancja i zacofanie.

O samej chorobie możecie przeczytać tutaj: wikipedia

Pewnie nie raz słyszeliście o polio, lub porażeniu dziecięcym. Zapewne słyszeliście też o tym, że istnieje skuteczna szczepionka przeciwko wirusowi ją wywołującym, a programy szczepień uruchomione są na całym świecie. Szczepionka jest śmiesznie tania – 12-18 centów za dawkę, podać może ją każdy (typ OPV, doustnie), więc nawet wolontariusze bez przeszkolenia medycznego dadzą radę.

Co poszło nie tak?
Zajrzyjcie na dowolną grupę facebookową antyszczepionkowców. Dołóżcie do tego: jeszcze gorsze wykształcenie, większą ignorację i przeświadczenie o swojej racji oraz dużo broni palnej i ładunków wybuchowych. Abstrakcja? Niestety nie. Polio występuje w tej chwili głównie w trzech krajach: Nigerii, Pakistanie i Afganistanie. Kraje te mają swoich „obrońców” w postaci organizacji militarnych, takich jak Tehreek-e-Taliban Pakistan, Al-Qaeda, czy Boko Haram, które „chronią” swoich współobywateli przed zachodnią trucizną. Organizacje te twierdzą, że to wcale nie szczepionki, a środki mające za zadanie wysterylizować ich naród. Skoro tak, to należy zabić lub w inny sposób pozbyć się tych, którzy chcą im zaszkodzić.

Czy szczepionka jest w 100% bezpieczna?
Nie, nie jest. Szczepionka zawiera osłabionego wirusa, z którym układ odpornościowy sobie poradzi, wytworzy przeciwciała i zyska ochronę na przyszłość. W bardzo rzadkich przypadkach, w populacjach z małą liczbą zaszczepionych, wśród złych warunków sanitarnych i medycznych, ten osłabiony wirus może zmutować i wywołać chorobę lub przenieść się na inną osobę.

Jak duże jest ryzyko?
Jeśli chodzi o wywołanie choroby po szczepiące, jest to jeden przypadek 2,7 miliona podanych dawek.
Przeniesienie wirusa na inną osobę to 76 przypadków na miliard podanych dawek.

Jak wyglądają liczby?
Przed rozpoczęciem programu szczepień, rocznie przybywało 350000 osób dotkniętych polio.
W 2018 roku na całym świecie zachorowały 128 osoby z 7 krajów. 99 przypadków jest konsekwencją podania szczepionki.
Afganistan – 21 przypadków
Demokratyczna Republika Congo – 20 przypadków
Niger – 8 przypadków
Nigeria – 32 przypadki
Pakistan – 8 przypadków
Papua Nowa Gwinea – 26 przypadków
Somalia – 13 przypadków

Co można zrobić, żeby pozbyć się polio raz na zawsze?
Tylko jedną rzecz – szczepić. Wirus polio (każda z trzech odmian) nie jest w stanie przeżyć długo poza organizmem człowieka. Nie ma zarażonych – nie ma wirusa – choroba przestaje istnieć. W 1999 roku udało się wyeliminować trzecią odmianę. Od 2012 nie znaleziono ani jednej osoby cierpiącej z powodu drugiej odmiany. Jesteśmy blisko sukcesu.

PS: Mam nadzieję, że udało mi się uchronić tekst przed błędami merytorycznymi. Nie mam jednak wykształcenia medycznego, musicie więc wziąć poprawkę na to, że coś mogło się prześlizgnąć. Jeśli tak, będę wdzięczny za sprostowanie.

Źródła:
https://www.who.int/

Homepage


https://www.ncbi.nlm.nih.gov/
https://ourworldindata.org/

#gruparatowaniapoziomu #zdrowie #nauka #ciekawostki #szczepienia #antyszczepionkowcy #swiat #swiatnauki