Drzewka pomarańczowe? Raczej…

Drzewka pomarańczowe? Raczej susze i grad. >>>>>>>> ZNALEZISKO

Kolejny artykuł od Nauka o klimacie. Dużo, solidnie, z rozumem, godnością człowieka i źródłami. Tym razem krótki opis przyszłości naszej pogody. Jak prawdopodobnie będzie wyglądać pogoda w przyszłości i czemu tak źle. Fragmenty i tagi poniżej.

Już zresztą nie wyglądają, a zmiany będą jeszcze większe i szybsze. W Polsce, w latach 70., statystycznie zdarzało się ok. 4 dni z temperaturą powyżej 30 stopni, w ostatniej dekadzie było zaś ich już średnio 13. Już w ciągu kilkunastu lat możemy doczekać roku z temperaturą globalną wyższą o 2 stopnie w stosunku do czasów przedindustrialnych, a dane pomiarowe i prognozy dla naszego kontynentu zgodnie wskazują, że ociepla się on (i będzie dalej ocieplać) bardziej niż średnia światowa. Jest to szczególnie wyraźne dla okresu zimowego w północno-wschodniej i wschodniej części Europy oraz w okresie letnim na południu kontynentu.

W 2010 roku fala upałów wyniszczyła Rosję. Panująca wtedy przez 33 dni z rzędu gorąca (z temperaturą powyżej 30°C) i sucha pogoda przyczyniła się do śmierci około 55 tysięcy osób, ponad 500 pożarów lasów dookoła Moskwy i spadku plonów o 30%. Według uniwersalnego wskaźnika, pozwalającego porównywać podobne zdarzenia na całym świecie, było to najgorsze tego typu zjawisko zanotowane w historii obserwacji.

W bliskiej przyszłości grożą nam najprawdopodobniej zimy mokre i wietrzne, z okresami mroźnej pogody. Wciąż mogą zdarzać się zimy „normalne” a nawet zimne, szczególnie przy mniejszej aktywności słonecznej, ale nie przełamią ogólnego trendu ocieplającego. Śnieżne zimy będą stopniowo odchodzić w przeszłość.

Jeśli więc ostatnie gorące lata wzbudziły w kimś nadzieję, że w Polsce można będzie niedługo hodować pomarańcze, to niestety musimy ją zgasić. Cytrusy nie tylko potrzebują długiego dnia (przez większą część roku), są także wrażliwe na mrozy i przymrozki oraz nie lubią nadmiernego zalewania wodą korzeni. Obecne przedszkolaki, gdy dorosną, będą raczej musiały mierzyć się z gradem, pożarami lasów i podtopieniami infrastruktury miast, niż cieszyć uprawą egzotycznych owoców.

#swiat #klimat #globalneocieplenie #gruparatowaniapoziomu #ekologia #mikroreklama #nauka