Krew też ma termin ważności….

Krew też ma termin ważności. Jak długi?

Przechowywane dłużej niż trzy tygodnie czerwone krwinki zaczynają tracić zdolność dostarczania tlenu do komórek- informuje pismo Anesthesia & Analgesia.

Zgodnie ze standardowymi wytycznymi przyjętymi przez banki krwi, nadaje się ona do przetoczenia przez sześć tygodni od pobrania.

Tymczasem niewielkie badanie przeprowadzone przez zespół prof. Stevena M. Franka z Johns Hopkins University School of Medicine dostarcza kolejnych dowodów, że krwinki czerwone w zbyt długo przechowywanej krwi mogą tracić zdolność do dostarczania tlenu tam, gdzie jest najbardziej potrzebny, ponieważ stają się mniej elastyczne i nie mogą się już przeciskać przez najmniejsze naczynia krwionośne, by dostarczyć tlen do komórek.

Ma to szczególne znaczenie w przypadku ofiar urazów i osób po operacjach, które potrzebują dużej ilości krwi. – Gdybym miał być jutro operowany, chciałbym możliwie najświeższej krwi – zauważa prof. Frank. Przyznaje, że banki krwi nie mają zapasów wystarczających dla każdego, zaś skrócenie terminu ważności jeszcze je ograniczy – jednak należy rozważyć poprawę zarządzania tymi zasobami. Zwykle najświeższą krew dostają dzieci.

Banki krwi w pierwszej kolejności starają się wypchnąć krew, której termin ważności się kończy – dokładnie tak, jak sklepy pozbywają się mleka na granicy przeterminowania – zauważa Frank.

Badania dotyczyły 16 pacjentów, u których przeprowadzano operację zespolenia kręgów kręgosłupa, wymagającą przetoczenia krwi. Sześciu potrzebowało przetoczenia pięciu lub więcej jednostek, podczas gdy 10 – trzech lub mniej jednostek . Z każdej z 53 wykorzystanych woreczków z krwią pobierano próbki badano elastyczność krwinek. Po przetoczeniu pobrano także próbki krwi od pacjentów – jak się okazało, krwinki nie odzyskiwały elastyczności i pozostawały niepełnowartościowe aż do rozpadnięcia się (typowa krwinka istnieje około 120 dni).

Wcześniejsze badania na dużą skale przeprowadzone przez New England Journal of Medicine wykazały, że pacjenci po operacjach serca, którym przetoczono krew przechowywaną przez więcej niż trzy tygodnie umierali niemal dwa razy częściej od pacjentów, którym przetaczano krew przechowywaną tylko 10 dni.

znalezisko – https://www.wykop.pl/link/4598213/krew-tez-ma-termin-waznosci-jak-dlugi/

#nauka
#ciekawostki
#gruparatowaniapoziomu