link do poprzedniego…

link do poprzedniego wpisu
Kolejny z moich ulubionych prehistorycznych zwierząt – Pachyrhinosaurus a raczej cały rodzaj, bo zalicza się do niego trzy gatunki:
– (typowy) Pachyrhinosaurus canadensis (73.5-72.5 milionów lat temu) odkryty w 1950
– Pachyrhinosaurus lakustai (71.5-71 milionów la temu) – 2008
– Pachyrhinosaurus perotorum (żyjący 70-69 milionów lat temu) – 2012
Należał oczywiście do ceratopsów, które przywędrowały do Ameryki Północnej z Azji (oba kontynenty kilka razy się łączyły w tym samym miejscu). Żył na zachodnim wybrzeżu, ponieważ obecny kontynent był zalany w połowie morzem, przez co Ameryka wyglądała mniej więcej tak. Głównie znany z terenów obecnej Alaski i Kanady, co oznacza, iż był jednym z polarnych dinozaurów. Sugeruje się też iż odbywał ogromne migracje z północy na południe uciekając od zimy.
Wśród dinozaurów żył obok tyranozaurów – albertozaur, daspletozaur i gorgozaur, hadrozaurów jak edmontozaur, troodona, edmontonii i lista idzie dalej i dalej (w tym inne gatunki ceratopsów). Ssak dydelfodon, rekiny, krokodyle, żółwie, ptaki…
Oczywiście był roślinożerny.
Wiele ceratopsów różnią rogi, ale tutaj właśnie jest ich brak, jest tylko zgrubienie kostne. O dziwo są teorie, że róg posiadał, a był on z keratyny jak u nosorożców lub nawet zrzucał go jak jelenie (XD) (inb4 protoceratopsy też nie maja rogów, ale są bardziej prymitywne).
Samo porównywanie go do woła piżmowego lub nawet nosorożców włochatych jest bardzo ciekawe i wgl #bojowkapior .
W mediach – 10 odcinek Jurassic Fight Club o jego relacji z albertozaurem, powieść Park Jurajski, gra ARK, film dokumentalny Marsz Dinozaurów i jeszcze kilka innych.
#paleoart #paleontologia #paleontologiaboners #ewolucja #biologia #ciekawostki #nauka #gruparatowaniapoziomu #smiesznypiesekpokaż spoiler jak wygląda mój ranking?pokaż spoiler 1.
2.
3. Kaprozuch
4.
5.
6.
7.
8.
9. Pachyrinozaur
10.pokaż spoiler @Tiszka @Prekambr @Filodendron @lejen

Powered by WPeMatico