Na głównej kolejny fake news…

Na głównej kolejny fake news z prawackiego gówno-portalu wrzucony przez @SklepMiesny . Oczywiście wykopany z entuzjazmem, do tego trochę głupich komentarzy – ot wykop w pigułce.
Alt-rightowa strona Raw Street Journal powołując się na badanie z Nature twierdzi, że USA została zasiedlona przez białych, którzy są spokrewnieni z współczesnymi białymi europejczykami. No ogólnie „USA JEST NASZE A NIE TYCH BRUDNYCH INDIAN!”.
Do tego oczywiście wspaniały obrazek, udowadniający niby, że tam rzeczywiście byli biali ludzie!
Problem tylko w tym, że obrazek wcale nie odnosi się do tego badania, tylko ma już ładnych parę lat i przedstawia jedną z mumii z Kotliny Kaszgarskiej w centralnej Azji.
Jak ktoś nie wierzy, to sobie może znaleźć różne wersje tego obrazka tutaj.
Dalej – samo badanie naukowe nic nie mówi o tym, że to są jacyś przodkowie „białych europejczyków”. Wg. badania to są prawdopodobnie potomkowie ludów z wschodniej Azji sprzed 36000 lat, którzy oddzielili się później od głównej grupy migracyjnej jakieś 22-18 tysięcy lat temu.
No i najważniejsze – artykuł nic nie mówi, że to są jacyś „konkurenci” dla rdzennych Indian. Jasno wskazuje, że zarówno ta grupa o których mówi artykuł jak i obecni Indianie wywodzą się z tej samej grupy ludzi ze wschodniej Azji! Po prostu ta grupa oddzieliła się od głównej grupy obecnych Indian. The newly-discovered group, named “ancient Beringians”, appears to have split off from the founding population of Native Americans about 20,000 years ago. While the ancestors of other Native Americans pushed south into the continent as the ice caps thawed, the ancient Beringians remained in the north until they eventually died out.
Więc to nie są żadni wyjątkowi „przodkowie białych europejczyków”, którzy zasiedlili USA przed obecnymi Indianami. To jest ta sama grupa, która przywędrowała z przodkami obecnych Indian, tylko rozdzieliła się w pewnym momencie i wymarła, przez co ich DNA dało się odróżnić od grupy, która poszła dalej na południe kontynentu i przetrwała.
No ale po co się interesować faktami – ważne, że można podniecać się, że biała rasa to nawet USA zasiedliła przed Indianami!
Wołam @Moderacja
#neuropa #nauka #wykop #shitwykopsays #bekazprawakow
W skrócie:

Powered by WPeMatico