Podróżnik z Antycznej Grecji,…

Podróżnik z Antycznej Grecji, który opłynął Wielką Brytanię, a być może dotarł jeszcze dalej

Pyteasz urodził się około 350 r. p.n.e w Massalii – dzisiejszej Marsylii, która została założona ok. roku 600 p.n.e przez Greków z Fokai. Była pierwszym greckim polis w zachodniej Europie i jak się później okaże, miejscem narodzin jednego na największych podróżników czasów starożytnych.

Wraz z nadejściem złotych czasów dla antycznej Grecjii, wielu greckich żeglarzy zaczęło wyruszać w coraz to dalsze wyprawy na Morzu Śródziemnym. Na pokładach swoich statków zmierzali ku nieznanym krainom, o których z pewnością słyszeli wiele przerażających rzeczy w opowieściach. Nie wiedzieli, co spotkają na swojej drodze, a mimo to z własnej nieprzymuszonej woli zdecydowali się na podróż w nieznane. Nasza ciekawość jest tak potężnym narzędziem, że jeśli dobrze ją wykorzystamy, to dotrzemy na Marsa i jeszcze dalej.

Podróż

Około 325 r. p.n.e. Pyteasz rozpoczął podróż, która miała doprowadzić go do odkrycia Wielkiej Brytanii, północno-zachodniej Europy, a nawet poprowadzić na Ocean Arktyczny.

O ile greccy podróżnicy bardzo dokładnie dokumentowali swoje wyprawy, tak żadne słowo pisane Pyteasza nie zachowało się do dzisiejszych czasów. O jego podróżach wiemy dzięki fragmentom i cytatom w dziełach późniejszych autorów starożytnych. Zgodnie z najszerzej akceptowaną teorią historyczną, wszystkie informacje o podróży Pytheasa zostały zaczerpnięte z jego periplusu (w starożytności rękopis wykorzystywany w nawigacji przybrzeżnej). Według ekspertów nie był to typowy periplus; był bardziej osobisty, napisany w sensie artystycznym i zawierał szerokie spektrum informacji (astronomiczne, geograficzne, biologiczne, oceanograficzne, etnologiczne), w odróżnieniu od standardowego periplusu, który stanowił bardziej podstawowy raport nawigacyjny.

Na podstawie zebranych informacji, naukowcy uważają, że Pyteasz rozpoczął swoją podróż w Marsylii skąd udał się na zachód, gdzie pokonał Filary Herkulesa – Cieśninę Gribraltarską i dostał sie na Ocean Atlantycki. Kiedy dotarł do Atlantyku, popłynął na północ wzdłuż wybrzeża Hiszpanii i Francji. Możliwe, że w tym momencie wylądował w Bretanii, w północno-zachodniej Francji, na krótko. Stamtąd przekroczył kanał La Manche i dotarł do miejsca, które nazwał „Belerion”. Większość historyków uważa, że jest to współczesna Kornwalia. Starożytny pisarz Strabo wspomina, że Pytheas nazwał nową ziemię, którą odkrył „Bretannike”. Z kolei Diodor Sycylii używa słowa „Pretannia” i nazwał jej mieszkańców Pretanni.

Uważa się, że Pyteasz kontynuował żeglugę na północ i dotarł na Morze Północne. Podczas tej części swojej podróży twierdził, że odkrył Thule – mityczny i hipotetyczny kawałek ziemi, który według ówczesnych uczonych (a nawet w średniowieczu) leżał na krawędzi świata. Innymi słowy Pytheas twierdził, że dotarł do końca świata. Dziś są to dwie teorie tego, czym mogło być Thule Pyteasza w rzeczywistości. Niektórzy uczeni uważają, że Thule to właściwie Islandia, podczas gdy inni uważają, że jest to gdzieś w Norwegii. Pyteasz pisał, że w Thule nie ma nocy podczas przesilenia letniego. To może oznaczać tylko, że osiągnął on koło podbiegunowe

W drodze powrotnej Pyteasz prawdopodobnie żeglował wzdłuż wybrzeża starożytnych Niemiec. Możliwe jest również, że wylądował na wyspie Helgoland. Niektóre teorie o podróżach Pyteasza mówią, że wyruszył dalej i popłynął do Bałtyku, a nawet dotarł do ujścia Wisły w dzisiejszej Polsce.

——————————————————————–

Jeśli chcesz być na bieżąco z historycznymi, naukowymi i kosmicznymi ciekawostkami, obserwuj tag #defi lub mój profil 🙂

#historia #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #nauka #starozytnosc

——————————————————————–

https://www.thevintagenews.com/2018/01/13/ancient-greek-explorer-pytheas/
https://pl.wikipedia.org/wiki/Pyteasz_z_Massalii
https://pl.wikipedia.org/wiki/Periplus