Przeglądając mikro wpadłem…

Przeglądając mikro wpadłem już kilkukrotnie na wypociny nijakiego @Brzytwa_Ockhama wiecie ten gościu, który bardzo próbuje brzmieć inteligentnia plotąc niesamowite bzdury. Profilaktycznie wpadł na czarną jednak jego dokonania naukowe pod tym wpisem https://www.wykop.pl/wpis/35009075/dobra-wypisujemy-teraz-co-zawdzieczamy-religii-ja-/ skłoniły mnie do napisania poniższej polemiki:

Chyba jednak nie co dowodzi Cortez i Pizzaro i cały XV wiek.

Próbujesz powiedzieć że masowy rabunek i ludobójstwo dokonywane przy pomocy krzyża i miecza miało pozytywny wpływ na medycyne, nauke i cywilizacje i są zasługą KK? XD

W istocie rewolucja francuska to początek całych problemów Europy wraz z wojnami napoleońskimi które osłabiły ten kontynent przez sprzedaż Luizjany USA.

Rewolucja francuska to kolejny ważny etap w rozbiciu monopolu KK (po reformacji) na nauke i kulture. Jeżeli chcemy się bawić w historię alternatywną co by było gdyby KK je zachował wystarczy popatrzeć jak potoczyły się losy Imperium Hiszpańskiego które pozostało pod jego ogromnym wpływem i pomimo niezliczonych bogactw z kolonii pozostało daaleko za krajami protestanckimi czy Francją porewolucyjną.

Dwa – nie masz pojęcia o przewadze cywilizacyjnej Europy sugerując, że to pod koniec XVIII wieku wyprzedziliśmy inne kontynenty.

Do samej rewolucji przemysłowej przewaga gospodarcza i cywilizacyjna była przygniatająca. Przewagą Europy była właśnie ta słabość zmuszająca do innowacji oraz odrzucenie skostniałych doktryn KK i feudalizmu zatrzymujących rozwój. Swoją drogą zawsze mnie bawi w takich dyskusjach używanie liczby mnogiej przez Polaka-katolika.

Do Europy nic nie trafiło bo wynalazki chińskie nie mają charakteru jak te Zachodnie i tak chińczycy zazdrośnie strzegli swojego papieru, że dostęp do niego miał często tylko cesarz i jego ministrowie. Chłop chiński nie musiał nawet wiedzieć o papierze.

To podobnie jak chłop Europejski będący pod pańszczyźnianym butem kościoła i pana feudalnego. Dopiero protestantyzm upowszechnił nauke i umiejętności czytania wśród plebsu. KK jak instytucja posiadająca monopol na nauke równie zazdrośnie strzegła swoich sekretów.

Europa na nowo odkrywała rzeczy odkrywane wcześniej, ale robiła to znacznie lepiej bo tak jak papier chiński był dostępny cesarzowi prasa Gutenberga była dostępna każdej bogatszej osobie w Europie.

Mówisz o tej prasie która pozwoliła protestantom na rozpowszechnienie umiejętności czytania a humanizmowi na rozpowszechnienie swoich ideii a na którą KK zareagował utworzeniem indeksu ksiąg zakazanych i inkwizycji? XD

A co do listy wybieram pierwszą osobę z listy i czekam na wyjaśnienie jak KK przyczynił się do odkryć Kopernika ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#historia #nauka #neuropa #bekazkatoli