tl:dr Program SONDA, Tomasz…

tl:dr Program SONDA, Tomasz Pyć i historia z internetów stara 15lat

Był rok 2003, na forum o astronomii amatorskiej (astro4u.net) na którym czasem coś się udzieliłem pojawił się wątek o programie SONDA, który w dwa lata rozrósł się tak bardzo, że powstało podforum tylko o programie. Tutaj pojawia się Tomasz Pyć. Kim jest ten pan? (za wiki)

Pracował jako inżynier konstruktor w Zakładach Radiowych im. M. Kasprzaka (ZRK) w Warszawie, potem w Ministerstwie Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki, w Zjednoczeniu Zegarmistrzów, Złotników i Grawerów, skąd trafił do telewizji, zatrudniony przez Andrzeja Kurka redaktora SONDY. W 1983 roku założył z Bogdanem Borusławskim program Spektrum. Potem autor i współautor programów edukacyjnych: Spektrum, Telekomputer, Spin, Nasz Bałtyk, Studio TV Edukacyjnej, Bałtyckie Technologie, Kawa czy herbata?, Ludzie żaby, Gwiazdy świecą nocą, Pływać każdy może.
Nadal współpracował z programem SONDA do 1989 r. W latach 90. zrealizował programy SONDA z pozostawionych przez autorów materiałów. Opracował przekazane (po 1989 r.), dla TVP, odcinki Beyond 2000. Współpracownik: Studio 3, Teleranek, Gotowanie na ekranie. Autor pierwszych stron internetowych Telekomputera i telewizji edukacyjnej. Popularyzator nauki i techniki w TVP, pionier we wprowadzaniu internetu do własnych i zaprzyjaźnionych programów w TVP.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Tomasz_Py%C4%87

Główną siłą napędową forum było przede wszystkim ustalenie ile jest wszystkich zachowanych odcinków programu w archiwach TVP. Dzięki użytkownikom, oraz nieocenionym materiałom z przeszłości pana Tomasza udało się ustalić liczbę wszystkich powstałych odcinków na 488. Część z nich w 1992 roku zostało wydanych na 34 kasetach VHS przez firmę BRAWO, reszta zalegała w magazynach TVP i nie była dostępna. Pan Tomasz jednak wykorzystał swoje znajomości w telewizji i na własny koszt przeszukiwał archiwa i kopiował pozostałe odcinki programu. Po zakończeniu całego procesu ustalono, że przetrwało zaledwie 204 odcinki, czyli ponad połowa taśm z programem została nadpisana innymi materiałami TVP. Całe te zebrane archiwum zostało przez nas wrzucone do sieci P2P.

Niestety użytkownik „tompyc” nagle zamilkł pod koniec 2008 roku. Wkrótce dotarła do nas wiadomość o śmierci pana Tomasza.

„Kochani, nie czujcie się samotni. Zaglądam tu przynajmniej 2x w tygodniu, tyle, że nie zawszę pisze. Każdy wasz wpis jest cennym przyczynkiem do historii polskiej tv. To brzmi infantylnie, ale to prawda” – brzmiał jego ostatni wpis.

Forum oczywiście już jest nieaktywne, wszystkie postawione sobie cele jednak osiągnięto: udostępniliśmy bez pozwolenia TVP wszystkie zachowane odcinki, skatalogowano muzykę ilustracyjną praktycznie z każdego odcinka, a największym sukcesem było chyba odnalezienie autora muzyki użytej w kultowej czołówce SONDY – Mike Vickers „Visitation”, co było żmudną latami prowadzoną akcją przeszukiwania tysięcy płyt z muzyką ilustracyjną w różnych archiwach na całym świecie.

18 listopada tego roku minęło 10 lat od śmierci pana Tomasza, któremu miałem okazje na jednym ze spotkań uścisnąć dłoń i chwilkę porozmawiać, może gdybym wiedział, że nie będzie już kolejnej okazji wpadłbym na spotkanie na dłużej niż 20min 🙁

Z okazji tej smutnej rocznicy postanowiłem zrobić coś z czego tompyc by się z pewnością ucieszył. Otwieram tag #codziennasonda gdzie począwszy od dziś przez miesiąc będę recenzował 30 najciekawszych moim zdaniem zachowanych odcinków SONDY.

#histroria #nauka #gruparatowaniapoziomu