To nie tłusty dimetrodon! To…

To nie tłusty dimetrodon! To grubiutki edafozaur ( ͡º ͜ʖ͡º) A dokładnie Edaphosaurus cruciger, odkryty przez Cope’a w 1878 (nazwany w 1882) roku.

Mimo pozornego podobieństwa do przekozaka dimetrodona, ten pasibrzuch był roślinożerny. Jak na tamte czasy (przełom Karbonu i Permu, podaje się najczęściej datowanie 300-280 mln lat temu) byłcałkiem spory – największe osobniki mogły mierzyć nawet do 3 metrów długości (mniejsze zaczynały się od pół metra). Paleontolodzy wyjątkowo go cenią – to jeden z najwcześniejszych znanych dużych, lądowych kręgowców-roślinożerców. Istniała (i czasem wraca) też teoria, że żywił się skorupiakami. No i, t fakt, miał żagiel na plecach – nadal nie wiadomo, po co dokładnie były te żagielki, ale zapewne do kontroli temperatury.

Żył w obecnej Ameryce Północnej i Europie. Po prawdzie nawet po sąsiedzku, w Czechach, znaleziono fragmenty skamieniałości być może należące do edafozaurów. Polska wtedy tak wyjątkowo nie było dnem morza/oceanu, więc może i u nas kiedyś coś się znajdzie (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)

Ciekawostka: pierwsi badacze uważali, że skoro edafozaur, dimetrodon i spółka miały żagle, to prowadziły ziemnowodny tryb życia, a przynajmniej nieźle i dużo pływały, a żaglem nawigowały po jeziorach. Problem: nie pływały. Nie za bardzo miały gdzie, na ich terenach klimat panował raczej suchy 🙂

Przypomnę dla porządku, że edafozaur i jemu podobne stworzenia NIE BYŁY DINOZAURAMI. W sumie nie do końca były gadami. To synapsydy – dawno temu znane jako „gaddy ssakokształtne”, aktualnie częściej używa się „protossaki” lub „stem mammals”.

PS – tak, dimetrodony wielu gatunków mogły żreć edafozaury.

Autorem jest Liam Elward, uzdolniony chłopaczek lvl ponoć 22. Ma też RedBubble’a, można kupić z tłuścioszkiem kubek 😛

#paleontologia #paleoart #paleontologiaboners #zwierzaczki #nauka #ciekawostki #biologia #dinozaury